Lakowanie - pierwsza przygoda ze stomatologiem

   Zabieg lakowania zębów, to kolejny element profilaktyki, polecamy głównie naszym najmłodszym Pacjentom z mlecznymi zębami, oraz tym, którym wyrzynają się stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe (poczynając od czwórki). Dorosłym natomiast proponujemy lakowanie przede wszystkim tak zwanych zębów mądrości (ósemek).

   To właśnie trzonowe zęby na swojej powierzchni żującej mają bruzdy i szczeliny, których nigdy dokładnie nie oczyścimy, a w których zalegają resztki jedzenia i bakterie powodujące próchnicę. Lakowanie to uszczelnianie wspomnianych bruzd i szczelin. Polega ono na ich wypełnieniu specjalną substancją światłoutwardzalną – lakiem szczelinowym, co znacząco obniża ryzyko wystąpienia próchnicy. Efekt utrzymuje się przynajmniej parę lat, ale polecamy okresowe kontrole ze względu na możliwość miejscowego ścierania się laku. Zabieg ten jest bezbolesny i nieinwazyjny, a jedynym problemem dla dzieci może być utrzymanie otwartych ust przez dłuższy czas, ponieważ sam zabieg lakowania, po uprzednim oczyszczeniu i osuszeniu, trwa kilka minut na jednego zęba.

   Na pytanie czy warto decydować się na ten zabieg odpowiemy Państwu podając pewne statystyki zaobserwowane w naszym gabinecie: po 2 latach od przeprowadzonego zabiegu ryzyko wystąpienia próchnicy obniżone jest o 90%, natomiast po ok. 6 latach o 50%. Te liczby mówią zdecydowane TAK zabiegowi lakowania. A czy Państwo powiedzą to samo swoim dzieciom?

Warto też przeczytać o profilaktyce w stomatologii:
Masz dzieci? Zobacz jak dbać o ich zdrowe zęby: