Endodoncja - miazga pod lupę!

   Nasi lekarze stomatolodzy wiedzą, że żywy ząb jest dużo bardziej cenny niż ten leczony kanałowo, dlatego też z wielką starannością i dbałością najpierw próbujemy wszelkich innych środków leczenia zachowawczego, należy do nich m.in. leczenie biologiczne miazgi. Polega ono na wypełnieniu ubytku oraz użyciu preparatów uniemożliwiających nawrót choroby, dzięki czemu utrzymujemy żywą miazgę. Aby zastosować tę metodę spełniony musi być pewien bardzo ważny warunek – miazga musi być w stanie zapalenia odwracalnego.

   Natomiast przy nieodwracalnym zapaleniu miazgi leczenie (tzw. kanałowe) polega na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych całej zainfekowanej miazgi, poszerzeniu kanałów i ich odkażeniu. By w końcowym etapie wypełnić kanały specjalną substancją. W naszej klinice posiadamy pracownię rentgenowską, która umożliwia natychmiastowe zrobienie zdjęcia w trakcie jak i po zabiegu w celu skontrolowania jego poprawności.
   Podczas leczenia martwicy i zgorzeli miazgi, kanały, oprócz tego, że muszą być oczyszczone ze zmian chorobowych, powinny być również poszerzone. Niezbędne jest również zastosowanie silnych preparatów odkażających, które mają za zadanie zlikwidowanie bakterii stanowiących zagrożenie dla całego organizmu.

   Leczenie zapalenia tkanek okołowierzchołkowych jest podobne do leczenia martwicy i zgorzeli miazgi, ale wymaga stałej kontroli radiologicznej i częstszych wizyt u lekarza stomatologa. Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych to zmiany chorobowe tkanek, które bezpośrednio sąsiadują z korzeniem zęba. Wywołują one nieprzyjemne dolegliwości bólowe, mogą prowadzić do obrzęku tkanek, gorączki i osłabienia. Czasami jednak nie niosą ze sobą żadnych objawów. Dlatego przy wizytach diagnostycznych proponujemy Państwu zdjęcia pantomograficzne, które zobrazują nam stan zdrowia zębów i otaczających je tkanek.

Warto też przeczytać: