Leczenie kanałowe

   Leczenie endodontyczne to leczenie wewnętrznych warstw zęba. Pod szkliwem i zębiną znajduje się komora oraz kanał (lub kanały w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych), które wypełnione są miazgą, naczyniami krwionośnymi i tkanką łączną. W przypadku, gdy miazga zostaje zainfekowana przez bakterie rozpoczyna się leczenie endodontyczne. Polega ono na bardzo dokładnym usunięciu chorej miazgi, zarówno z komory jak i kanałów oraz wypełnieniu ich przeznaczonym do tego zabiegu materiałem.

   Możecie mieć Państwo wątpliwości co do tego, czy ząb bez miazgi sobie poradzi, czy to go nie osłabi. Miazga jest ważna w przypadku, gdy ząb jest jeszcze nieukształtowany, natomiast gdy zakończy swój rozwój może przetrwać bez miazgi.

   Zabiegi endodontyczne wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, dlatego też nie będą Państwo doświadczali dyskomfortu podczas leczenia. Przez kilka dni po zabiegu mogą natomiast Państwo odczuwać większą wrażliwość leczonego zęba, którą z łatwością można ukoić środkami przeciwbólowymi. Lekarz stomatolog chętnie udzieli porad dotyczących tego, jakie środki są dla Państwa odpowiednie.

Przyczyny infekcji

    Przyczyn zapalenia lub zakażenia miazgi jest wiele. Może to być postępująca próchnica, pęknięcie bądź złamanie zęba. Bywa również tak, że nie ma widocznych pęknięć lub złamań zęba po urazie, a jednak miazga zostaje uszkodzona, co z czasem może prowadzić do silnego bólu i uformowania się ropnia. Zapobiec temu mogą regularne wizyty u lekarza stomatologa i wykonywanie zdjęć pantomograficznych.

Objawy infekcji

   Objawami zapalenia miazgi może być ostry lub tępy ból poprzedzony długo trwającą nadwrażliwością zęba na ciepło i zimno. Towarzyszyć temu może ból zarówno zęba, jak i przyległych do niego tkanek przy dotyku i przygryzaniu. Jednym z objawów może być również powiększenie i wrażliwość węzłów chłonnych, a także przebarwienie zęba. Istnieje również prawdopodobieństwo, że żadne z tych objawów nie występują, a jednak miazga została zainfekowana. Dlatego zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz stomatolog sprawdzi stan Państwa uzębienie i zdiagnozuje ewentualną chorobę.

Fazy leczenia kanałowego

   Ząb leczony kanałowo powinien być tak samo pielęgnowany jak pozostałe zęby. Należy dbać o higienę jamy ustnej, czyli nie zapominać o codziennym szczotkowaniu, nitkowaniu, a także o regularnych wizytach u lekarza stomatologa.