Ortodoncja - gotowe rozwiązanie na problemy wad zgryzu

   O rozwiązaniu tego problemu należy pomyśleć we wczesnym wieku. Kiedy wyrastają zęby stałe należy skonsultować się z lekarzem ortodontą. Apelujemy do Was – Rodziców, aby podeszli Państwo do tej sprawy bardzo poważnie, ponieważ wady zgryzu to nie tylko problem wyłącznie estetyczny. Mają one silny wpływ na stan uzębienia, a to dlatego, że podczas niewłaściwego układu zębów siła żucia rozkłada się nierównomiernie na kości, co sprzyja paradontozie. Nieprawidłowe ustawienie zębów sprawia trudności w dokładnym ich oczyszczaniu, co prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego, a w konsekwencji do próchnicy.
   O to, by zęby były proste należy dbać już od tych pierwszych mlecznych, ponieważ wady zgryzu w 80% są nabyte już w pierwszych latach życia poprzez ssanie kciuka lub nieprawidłowo dobrany smoczek. Podstawową i najważniejszą przyczyną jest jednak próchnica. Tylko pozostałe 20% jest wrodzone.
   Dziś istnieje możliwość skorygowania wad zgryzu również u osób dorosłych. Jedyną różnicą między leczeniem dzieci i dorosłych jest czas noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Układ kostny u osób dorosłych jest już ukształtowany i mniej podatny na korekcję, dlatego też proces ten trwa znacznie dłużej.

Aparaty ruchome

   Są proponowane przede wszystkim dzieciom w wieku od 4 do 12 lat, wtedy są najskuteczniejsze. W starszym wieku można nimi jedynie korygować niewielkie wady zgryzu. Należy je nosić w nocy oraz przez ok. 6-8 godzin w ciągu dnia, aby efekty były skuteczne.

Aparaty stałe

   Są one zakładane przez lekarza stomatologa na uprzednio wyleczone i oczyszczone z kamienia zęby. Składają się one ze specjalnych zaczepów – zamków i pierścieni, które są podstawą do zamocowania sprężystego drutu. To on działa na zęby z pewną siłą, która wprowadza zęby w pożądane ustawienie. Wymaga to krótszego czasu leczenia, ponieważ aparat działa na zęby przez całą dobę.

Systemy samoligaturujące

   Ortodonci mają świadomość, że aparat stały może nie być komfortowym urządzeniem, dlatego mając na celu Państwa wygodę i komfort stosuje się systemy samoligaturujące. Jest to najnowocześniejszy wynalazek ortodoncji, który diametralnie skraca czas leczenia, a niepowtarzalna budowa zamków redukuje nieprzyjemne odczucia pacjenta oraz umożliwia utrzymanie higieny jamy ustnej w należytym porządku.

Mikroimplanty ortodontyczne zwane mikrośrubami

   Mikroimplanty to mikrośruby umieszczane w kościach szczęk na czas leczenia ortodontycznego. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co czyni go absolutnie bezbolesnym. Celem, dla jakiego wszczepia się mikrośruby jest to, że zapobiegają one siłom, na które narażone są przesuwane przez lekarza ortodontę zęby. System ten skraca czas leczenia aparatem ortodontycznym, pozwala również na niewielkie korekty bez potrzeby noszenia stałego aparatu na wszystkich zębach.

System lingwalny luksusowym wynalazkiem na każdą kieszeń

   Przy zastosowaniu techniki lingwalnej lekarz ortodonta mocuje zamki ortodontyczne do wewnętrznej części zębów, dzięki czemu są one zupełnie niewidoczne dla otoczenia! Do ich przyklejenia nie stosuje się pierścieni, a zamki i łuki są znacznie mniejsze niż przy tradycyjnym aparacie.
   Aparatem ligwalnym można leczyć Pacjentów w każdym wieku, jednak poleca się go przede wszystkim osobom dorosłym, które w swojej pracy są osobami publicznymi. Funkcja mowy nie zostaje zaburzona, a higiena jamy ustnej jest łatwa w utrzymaniu.